İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Başbuğıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mahirı oldu. Ihtisas sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtalı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtalı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi Gün doğusu Beceri Üniversitesi Mütevelli Astronomi Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Oturmuş’nun ilk başbuğı olarak misyon aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya kafaladı. Ilmî yayınlarda da ağır artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Dünya Esenlik Örgütü’nün yapıunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Esenlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, El Kuruluna da dü devir başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başbuğ ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve mizaç bilimleri alanında çok nüshada ilmî makalesi, betik devirü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok esen derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Latifçegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi biriyi devletin başbuğı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en şiddetli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sağlam çok millî kasıntı Doğramacı’evet en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Heybetli Ulus Meclisi namına Mevki Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 yıllık yaşamı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa ihtimam aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu ulamalarla mizaç, terbiye ve bilgi kucakin yarattığı kurumlarla her daim sınırırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir