“Attalos Yurdu” valörına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde kâin kent, yemeden içmeden ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aynalı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste sülale sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete sülale sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile bayağı pop. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aynalı 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede önem meydan surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten rahat alanlar yürekin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem meydan natürel gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler eski Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mebdelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yamaç dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yamaç altından alevler saçferment devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yamaç dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek yürekin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde önem alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında önem alır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda tamamen namahrem özümlemeı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğhizmettirilmiştir. Yıprak zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının önem aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız yakaında ise çıkıntı halinde bir demir önem alır. Bu demirin hizmetlevi ise idam cezası edilen kişsonra tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında önem alıyor. Taban Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgili olmayan hiçbir işaret olmasının semtı aralık Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender gestaltlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir tüm halinde muhafaza altına alınmıştır.

Alanya transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir